Footy is back and so are the Thursday night teams with The Examiner.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
At 8.45pm each Thursday night, the NTFA and TSL teams for the upcoming weekend will be released.
Teams are as submitted to PlayHQ as of 8.40pm Thursday night.
TASMANIAN STATE LEAGUE
Seniors
TSL Seniors - North Launceston v Clarence
Saturday 27 April 2024, 1.00pm, UTAS Stadium
North Launceston:
B: F. Bennett, T. Ives, M. Nicholas
HB: M. Stingel, C. Young, H. Bayles
C: S. Simpson B. Cox-Goodyer, B. Sulzberger
HF: B. Nash, J. Aherne, D. Chugg
F: B. Leary, T. Aganas, H. Griffiths
R: A. Lee, O. Van Dam, J. Avent
Int: J. Kerr, B. Mitchell, T. Thomas, K. Matthews
Clarence:
B: J. Glover, T. Cleary, L. Howard
HB: J. Bealey, K. Wylie, H. Fisher
C: R. Tomkins, K. Ryan, L. Borsboom
HF: J. Dolliver, O. Preshaw, B. Alomes
F: J Holmes, J. Green, M. Geappen
R: C. McGee, T. Hanslow, O. Paprotny
Int: N. Steele, J. Preshaw, C. Whitelaw, N. Holmes
TASMANIAN STATE LEAGUE
Development league
TSL Development League - North Launceston v Clarence
Saturday 27 April 2024, 10.30am, UTAS Stadium
North Launceston:
To be selected from: W. Manshanden, L. Sullivan, J. Nash, L. Shea, C. McHenry, E. Mansell, B. Jordan, Z. Martin, O. O'Connor, D. Axton, C Nicholas, D. Daniels, T. O'Neil, D. O'Neil, H. Stewart, T. Callow, S. Todd, B. Stewart, A Beshir, F. Viney, D. Hill, H. Stonehouse, J. Reynolds, H Sherrin.
Clarence:
To be selected from: W. Massie J, Barnes, B. Hapka, O. Hugo, R. Williamson, H. Hurd, A. Hurd, B. Dart, R. Johnstone, B. Harper, J. Dunn. C. Warmbrunn, J. Mansfield, J. Triffitt, R. Higgins, G. Auchterlonie, L. Davey, S. Free, N. Stewart, J. McGann, B. Philpott, O. Hill, J. Harper, A. Giles.
NTFA PREMIER DIVISION
Senior men
South Launceston Senior Men v Longford Senior Men
South Launceston Senior Men
B: J.Bennett, H.Charlesworth, S.Mayne
HB: L.McCarty, O.Woodcock-Davis, L.Bryan
C: S.Lucas, B.Kenny, B.Taylor
HF: L.Harding, B.lowe, M.Lee
F: H.Farrelly, H.Summers, B.Dodds
R: G.Holt, C.Lowe, T.Foon
Int: S.Page, L.Rowlands, L.Cocker, T.Graham
Longford Senior Men
B: K.Moore, W.Dakin, C.Alexander
HB: T.Gatenby, C.Riethoff, E.Hubbard
C: L.Davies, C.Pearton, J.Murfett
HF: D.Berry, K.Curtis, L.Dakin
F: D.Madden, J.Harris, L.Murfitt-Cowen
R: C.Brown, J.Gray, M.Larby
Int: H.Sytsma, J.Maloney, O.Chugg, J.Donnellan
Deloraine Senior Men v Bridgenorth Senior Men
Deloraine Senior Men
B: A.Cosslett, L.Taylor, M.Griffin
HB: J.Last, J.Cameron, R.Lowe
C: J.Chilcott, D.Bloomfield, K.Chilcott
HF: W.Richards, S.Talbot, A.Diprose
F: S.Roach, J.Smart, R.Berne
R: B.Rickard, C.Cook, J.Rickard
Int: C.Chilcott, D.Huett, R.Loone, S.Brough
Bridgenorth Senior Men
B: A.Wright, R.Shipp, J.Morley
HB: J.Rice, S.Scott, B.Jack
C: J.Cowell, J.price, R.Tyrrell
HF: Z.Griffiths, C.Jones, R.Sergeant
F: E.O'Sign, D.Farquhar, J.Hinds
R: J.Hinds, M.Zanetto, T.Symes
Int: B.Demeijer, J.Griffiths, J.Gilpin, J.Stedman
Bracknell Senior Men v Magpies Senior Men
Bracknell Senior Men
B: J.Norton, A.Creese, M.Cresswell
HB: K.Latham, O.Gibson, C.Warren
C: S.Borlini, W.mackenzie, J.Woolley
HF: L.French, C.Mansell, C.Wiggins
F: O.Mansell, C.Goodluck, W.Fisher
R: B.Wiggins, R.Laycock, N.Mitchell
Int: J.Tapsell, K.Lunson, N.Jones, A.Bourne
Magpies Senior Men
B: I.Burr, J.Singline
HB: V.Russell, J.Rattray, B.milne
C: R.Monson, B.Whish-Wilson, B.Mullins
HF: J.Hayward, L.Mountney, K.Lanham
F: G.Davies, D.Young, J.Hayes
R: B.Tuffin, E.Tyson, J.Krushka
Int: L.Bowerman, J.Harper, L.Hall, N.Cresswell, W.Monson
George Town Senior Men v Hillwood Senior Men
George Town Senior Men
B: M.Mckinnon, D.Potter, N.Mckinnon
HB: M.Gee, S.Cooke, D.Layh
C: Z.Cooke, T.Trudgeon, J.Ellis
HF: A.Tubb, L.Marshall
F: L.Jones, A.O'sign, C.Curtis
R: A.Schilling, C.Deacon, J.Hawes
Int: S.Freeman, A.Long, J.Hulse, R.Harris, B.Hugo
Hillwood Senior Men
B: M.Blazely, Z.Camplin, N.Digney
HB: H.Edwards, J.Boyd, T.Miller
C: A.Jefferies, J.Frankcombe, A.Blackaby
HF: D.Mclean, J.George, A.Wilkinson
F: T.Bennett, J.Laskey, B.Higgs-Bannister
R: M.Donnelly, H.Leedham, J.Miller
Int: J.Tuthill, A.Taylor, J.Warren, I.Thompson
NTFA PREMIER DIVISION
Senior women
Bridgenorth Women v Magpies Senior Women
Bridgenorth Women
Alice Robinson, Alex Dickenson, Phoebe Ketchell, Jenna Griffiths, Emily Mckinnell, Grace Walker, Teagan Hodgetts, Emma Woods, Georgia Rigby, Lucy Cooper, Monique Dufty, Hallie Meaburn, Mikaela Stokell, elliouse mccullagh, Gabby Phillips, Kaitlen Swenson, Courtney Grice, Taja Richardson, Maddison Dunn, Nykahlia Down
Magpies Senior Women
Emily Arnold, Bridee-Kate Mather, D'Arne Mason, Chloe Kelly, Mikayla Binns, Georgie Dare, Liyana Juraimi, Tess Moore, Michaela Carins, Brianna Doohan, Rebecca Irwin, Kresta-Lee Davis, Makaylah Lester, Alex Hall, Keely Worker, Amber Walker, Morgan Rice, Hannah Viney, Zoe Lewis
OSCFC - Women v Blues Senior Women Lton
OSCFC - Women
Frances Strickland-Huggett, Sydney Wyatt, Bianca White, Tyra Sandercock, Madeleine Pitt, Ava Curtis, Maisie Edwards, Eliza Matthews, Tilly Breward, Amy Duggan, Amelia Braithwaite, Esther Gardner, Maggie Chen, Sharni Purcell, Georgia Abel, Taylah Cornish, josie curtis
Blues Senior Women Lton
Meg Radford, Jorja Haberle, Klarissa Watson, Holly Leonard, Delta Witt, Isabelle Lord, Tiffany Weynberg, Emma Castles, Madison Shaw, Jazmine Lanza, Chelsea Whitchurch, Breanna Page, Chelsea Wynne-Allen, Hayley Whyte, Paige Dobson, Shani Templar, Sienna Smith, Georgia Hill, Grace Le Fevre, Shania Templar, Annalise Svendsen, zanthee rossiter
South Launceston Women v Old Launcestonians Women
South Launceston Women
Grace Weldon, Jorja Cherry, Sophie Jones, Lucy Sulzberger, Nicholla Poole, Shelby Steward, Ashleigh Corbett, Hannah Viney, Courtney Saunders, Imogen Richards, Grace Gillow, Ruby Lanham, Sam Morrison, Jayde Barrenger, Ally Daley, Angela Mayne, Liana Freestone, Jaslyn Freestone, Emma Attard, Makayla Woods
Old Launcestonians Women
Caitlyn Webster, Jessica Jamieson, Carly Farrow, Anastasia Hovington, Madeleine Fry, Marlia Richardson Green, Sophie Ranken, Danielle Kelly, Elouise Scott, Dana Lester, Amber Murphy, Jacobah Noble, Alice Bennett, Cody Lindsay, Daizi Blundstone, Hannah Williams , Taylah Lehman, Christina Kelly, Mia Jarman
NTFA PREMIER DIVISION
Men's reserves
George Town Reserves v Hillwood Reserves
George Town Reserves
Aaron Holdsworth, Jonty Ellis, Hayden Sherrin, Harry Holland, Nick Hammersley, Luke Henry, Zachary Marshall, Lachie Hicks, Jaiden Gibbs, Jonty Sheppard, Dylan Ferguson, Mitchell Hill, Jaydon Williams, Ty Morton-polden, Zane Marinkovic-Cooke, Coby Triffett, Adam Etchell, Callum Osborne, Tyrone Stephens, Josh Coward, Jaxson Stone
Hillwood Reserves
Andrew Whitmore, Matthew Mason, Jye Doherty, Aidan Collins, Jack Beatty, Luke Donnelly, Ethan Perry, Brad Templar, Nathan Hayes, Sam Scott, Tristan Collins, Joel Bean, Isaiah Wise, Ryan Conway, Beau Pickett-lee, Bailey Fullard, Beau Polley, Tyler Brooks, Kaleb Williams, Kiran Solomonsz, Jackson Clarke, Kieran Fullard, Nick Bennett, Louis Davie, Travis Praciak
Deloraine Reserves v Bridgenorth Reserves
Deloraine Reserves
Logan Howe, lachlan johansen, Xavier Clark, Bailey Mason, Brad Crowden, David Brown, Adam Robinson, Rodney Bussey, Bradley Harrsion-Hargreaves, Tristan Broadfoot Hadley, Martin Kenney, Mitchell Kenney, Austin Evenett, Jalen Robinson, Lucas Pitchford, Curtis Haberle, Brodie Larcombe, Adam Poke, Joel Taylor, Liam Collins
Bridgenorth Reserves
jack adams, Will Barnard, Zach Walker, Joshua Perry, Jayden Blackwell, Tom Cooper, Magnus McIndoe, Paddy Beaumont, Jordon Partridge, Bailey Simmons, Ryan Byard, Sam Manix-Geeves, Thomas Tierney, kurtis mccormick, Ginger Smith, Ryan Byard, Caleb Coghill, Aaron Woods, Dylan Walkden, Declan Boyd, Logan Wright, Matt Chatwin, Oliver Ketchell, Joe O'Sign
Bracknell Reserves v Magpies Reserves
Bracknell Reserves
Tane Bennett, Hunter Nuss, Caleb Boon, Bayley Neil, Conan Duhig, Ryder Whitchurch, Joel Foster-Bailey, Luke Bowerman, Josh Spencer, Thomas Durack, Addison Brown, Jock Gibson, Alex Johns, Riley Williams, Eric Izbicki, Aiden Barnes, Jacob Huett, Taylor Wheeler, Mitchell Bingham, Josh Morgan, Nash Cassidy, Tyron Richards
Magpies Reserves
Jonty Mullins, Xzavier Clifford, Mitchell Bennett, Jesse Farrell, Benjamin Atkins, Isaiah Burr, Brad Jones, Luke Barnett, Alex Stevens, Declan Cash, Keiren Mullins, Riley Probert, William Burr, Kyle Wilson, William Reeve, Matthew Atkins, Daniel Atkins, Bryce Mountney, Deegen Nolan, Cabel Hall
South Launceston Reserves v Longford Reserves
South Launceston Reserves
Luka Whitcombe, Bailey Catterall, Matthew Chatwin, Daniel Sawford, Caleb Nason, Jordan Furley, Lucas Kerr, Will Harper, Samuel Shaw, Cohen Reaburn, Will Bennett, Nikolaus Kruger, Dylan Morgan, olly alexander, William Fox, Kurt Hibbs, Nelson Clay, Charlie Dyer, joshua harris, William Elliott, Alexander Lyons, Nicholas Homan, Connor Smith
Longford Reserves
Alex Airey, Mitchell Shadbolt, Dylan Headland, Hayden Murfett, Tom Murfett, kane winzar, Thomas Dwyer, Liam Hinchcliffe, Daniel King, Jhye Lavelle, Ty Kennewell, Aaron Dakin, Tyreece Williams, Sam Gray, Jakob Madden, Braydon Richardson, Benjamin Murfett, Matthew Beechey, Daniel McCullagh, Thomas Wagenknecht, Sam Graham, Ben Chugg, Luke Pearton, Charlie Bull
NTFA DIVISION ONE
Senior men
Lilydale Senior Men v University Lions Senior Men
Lilydale Senior Men
Shaun Avent, Luke Walsh, Daniel Viney, Thane Bardenhagen, Jake oloughin, Louis Venn, Jai Asbury, Trent Griggs, Maxwell Lumsden, Kurtis Tuck, Beau Malkin, Tyrel Dingjan, Mark Walsh, Max Foden, Jak Hadley, Corey Lockett, Matthew Saunders, Brighton Denman, Billy Tuckerman, James Storay, Tom Heazlewood, Jack Venn
University Lions Senior Men
Liam Guardia, Sam Wise, Patrick Brown, Samuel McAuliffe, Tyler Verhulst, Samuel Arnold, Anthony Burbury, Aden Clayton, Kyle Turmine, Kiri Kiri, Ryan Jefferies, Zac Bott, tayte kearnes, James Harris, Toby Omenihu, Marcus Watt, oscar mitchell, Taj Allen, Harry Adams, Josh Nehls, Wyatt Wagner-Garwood
Perth Senior Men v OSCFC - Senior Men
Perth Senior Men
Matthew Warren, Danny Bennett, Ben Elmer, Cody Kerrison, Jordan Eyles, James Newsum, Toby Henri, Lochlan Cox, Billy Walker, Dylan Bayles, Ethan Steele, Jakob Williams, William Haley, Andy Potter, Ali Jammas, Aaron Bird, Lochlan Wells, Jack Wood, Ryan Smith, Isaac Grynglas, Christopher Collins, Lachlan Bellinger
OSCFC - Senior Men
Matt Russell, Zayvier Quilliam, Lachlan Bremner, Archie Edwards, Stephen Blizzard, Ben Darke, John McKenzie, Sam Briggs, Connor Bryant, Timothy Walker, Nicholas Miller, Charles Eastoe, Aiden Jackman, Jack Colgrave, Jock Darke, Josh Frankcombe, Ryan Sherriff, George Oliver, Jackson Young, Joshua Mathews, Zac Reynolds, Fletcher Seymour
Bridport Senior Men v Evandale Senior Men
Bridport Senior Men
Hayden Tyson, Callum Mulder, jack Lanham, Bradley Etchell, Liam Arnold, Liam Chorley, Christian Barnes, Joseph Robinson, William McBride, Nathaniel Barnett, Kade Mulder, Scott Fenton, Brooklyn Fulton, Joshau Nunn, Bentley Mackey, Matthew Taylor, Jonty Saville, Thomas Barnett, Joshua Whelan, Adam Krushka, Liam Mckean, Daniel Rich
Evandale Senior Men
James Conroy, Jake Goodyer, Matthew Allen, Justin Hutton, Ashley Cartledge, Benjamin Leach, Beau Calow, Elliot Lockhart, Jackson Davey, Saxon Anderson, Caleb Bushing, Anthony Axton, Jack Berry, Kade Moore, Riley Dabner, Tyler Brown, Alex Jordan, Brodie Reaney, Luke Pirlot, Sam Artis, Ethan Cornish, Kaden Lewis
NTFA DIVISION ONE
Women
Deloraine Women v St Patrick Womens
Deloraine Women
Renee Walker, Danielle Saltmarsh, Rebekah Dornauf, Rori Williams, Grace Close, Gorgeina Eastley, Gyniah Taylor, Zeevah Eastley, Tannah Parkes, Phoenix Newitt, Hannah Mitchell-Grima, Phoebe Barnett, georgie bowman, Kiarnna Lehman, estia chilcott, Antoinette Wichmann, Eadie Elmer, Bella-Grace Bass, Brittany Donoghue, Nicole Poke
St Patrick Womens
Sarah Everest, Georgie Nicolson, Hayley Kelly, Olive Bellchambers, India Faulkner, Chloe Bakes, Jacqui Hodgkinson, Ellie Bonner, Naomi Hassell, Kiara Butwell, Brooke Berry, Alicia Johnston, Lily Robinson, Summer Alexander, Stella Menzie, Bella Hingston, Cayley Quill, Sarah Brown, Suzanna Parish, Chelsea Ryan
George Town Women v Hillwood Sharks Senior Women
George Town Women
Kelsie Bartlett, Olivia Rigney, Tameka-lee Johnston, Tyeisha Hinds, Briana Hinkley, Letitia Hancock, Lily Jarman, Alice Gall, Holli Geeves, Alice Murphy, Charlotte Long, Jodie Clifford, Jessica Blair, Marilyn Flint, Isabella Brunacci, Chantelle Fraser, Taylar Marshall, Simone Fifita, Eileen Blyth, Tahlia Lee
Hillwood Sharks Senior Women
Ella White, Jessica Murphy, Brandi Hurst, Makayla White, Sophie Brimfield, Amber Donnelly, Charlie Giddins, Hayley Brimfield, Isobelle Woods, Marlie Lukic, Halle Pearce, Sian Beeton, lily airey, Siofra Clarke, Narine Maurangi, Janaha Beeton, Georgia Rowley, Ellen Brickhill
Longford Senior Women v Evandale Women
Longford Senior Women
Chloe Fellows, Cody Thomas, Jessika Allan, Shae Nichols, Jade Nichols, Rachel Watson, Dimity Gibbons, Jordan Budgeon, Georgina Viney, Libby Mcgrath, Tayla Farrell, Claire Worker, Eden Sheehan, Jaellene Bailey, Tenelle Hodgetts, Rebecca Howard, Vanessa Yates, Jayde Brazendale
Evandale Women
Brianna Harvey, Jenni Hughes, Hope Brooks, Portia Hamilton, Abby Rice, Kaitlyn Courto, Chelsea Wells, Kalina Percey, Sharlissa Dudman, Nikky Sherwood, Amber Thomas, Taya Rice, Ebony Campbell, Anabel Thomson, Elspeth Campbell, Emily Murphy, Antonina Visentin, Brooke Donohue, Jessica Flood, Taleisha Grace
NTFA DIVISION ONE
Reserves
Bridport Reserves v Evandale Reserves
Bridport Reserves
Cody Parker, Zayne Cornish, Jack Tregaskisjago, Joss Ackroyd, Toby Davis, Denny Leary, Isaac Carey, Caleb Overdijk, William Brown, Tom Saunders, Hayden Booth, Wayne Beeson, Mitchell Quarrell, Liam Farrell, Makonnen Brown, Nathan Williams, Brock Haas, Beaudine Conroy-jones, Jock Johnson, Darren Martello, Ryan Glover, Jonathan Wadley
Evandale Reserves
Keiver Chugg, Nick Davis, Nicholas Fry, Corey Viney, Taj Mountney, Andrew Colgrave, Joshua Shaw, Carl Evans, James Grey, Tyree Marshall, TommyLee Fawcett, Anthony Radford, Harrison Lamperd, Jacob Spilsbury, Thomas Baker, Solomon Thowe, Jordan Dakin, James Dornauf, Mathew Rice, Jordan Grant, Shane Cacktt, beau skinner, Kaden Marshall, Robert Tubb, Jordan Huizenga
Lilydale Reserves v University Lions Reserves
Lilydale Reserves
Declan Ellis, Kade Dwyer, Patrick Sulzberger, Hayden Pitt, Jordan Harris, Bailey Hawes, Tom Grimes, Calum Aalbregt, Jack Robinson, Ethan Aalbregt, Tyson Watts, Robert Saunders, Matt Dingjan, Zane Rundle, Tom Maclaren, Josh Streets, Leigh Smith, Cruz Fruin, Todd Johnston, Ben Harris, Josh Booth, Jakob Crowden, Jack Foden, Brent Hammersley
University Lions Reserves
Andrew Baldwin, Harley Baldwin, Simon Wilson, Charlie Mills, Lesley Mitchell, Mark Quinn, Dale Hurst, Lockwood Duncombe, Nathan Farrell, Jarrod Farrell, John Morgan, Devesh Ramchurn, Michael Coldham, Kieren Brown, Curtis Anderson, James Bamford, Ryan Stevenson, Sam Barnes, Brett Sims, Dale Reid, Aaron Pugsley, Shaun Clark, Martin Chirichiello, Ian Hennessy
Perth Reserves v OSCFC - Reserves
Perth Reserves
Darren Mallinson, Tyson Bernes, Samuel Tuthill, Andrew Rigby, Alex Suitor, Callum Whiley, Matthew Walton, Matthew Rigby, Graeme Rangi Clark, Jayden Bennett, Mitchell Kirkland, Nathan Croft, Joshua Robson, Benjamin Parry, Simon Campbell, Jamie Rigby, Sean Lynch, Callum Hopkins, Kalyn Eady, Leigh Barker, Jesse Rhodes
OSCFC - Reserves
Surjeet Bakutra, Brad Fryett, Kieran Towns, Jeremy Tuson, Sammy Moses, Scott Donnachy, Rupert Mackenzie, Will Gray, Jasper Krushka, Alex Saunders, Daniel Scott, Mandeep Jaiman, Callum O'Sign, Lachlan Charles, George Ryan, John Bayles, josh Thomson, Will Clark, Nick Hughes, Ben Russell, Daniel Ellis, Matthew Humphrey, Hamish Gee, Ricky Evans